skip to Main Content

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan bir üniversitedir. Yenilikçi ve nitelikli eğitimiyle dikkatleri üzerine çeken üniversite, mühendislik eğitiminin verildiği en önemli üniversiteler arasında yer alır. 1773 yılında maden okulu olarak kurulmuş bir üniversitedir. Üniversitede yabancı öğrenci alımları 1946 yılında başlamıştır.

Madencilik alanında referans gösterilebilen üniversiteler arasında yer alan St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, en köklü kurumlar listesindedir. Farklı bölümlerin yer aldığı üniversitede bölümlere göre yıllık eğitim ücretleri birbirinden farklıdır. YÖK denkliği de bulunduğundan üniversite, Türk öğrencileri tarafından sıklıkla talep edilir.

St. Petersburg Madencilik Üniversitesinde Bulunan Bölümler

Dünyanın 60’dan fazla ülkesinden 6000’den fazla yabancı öğrenciyi bünyesinde barındıran St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, prestijli kurumlar arasındadır. Bu nedenle özellikle Türk öğrencileri tarafından tercih edilen bir üniversitedir. Her yıl 50’den fazla konferans, seminer gibi etkinliklere ev sahipliği yapar.

Üniversitede temel olarak petrol, elmas ve diğer cevherlerin araştırılması ve analiz edilmesi gibi işlemleri yapacak eleman yetiştirilir. Bu nedenle üniversitede bulunan bölümler de bu kapsamda yer alır. Üniversitede temel olarak 11 fakülte mevcuttur. Bu fakülteleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Uluslararası Öğrenciler Fakültesi
 • Extramural Fakültesi
 • Mesleki Orta Öğretim Fakültesi
 • Temel ve İnsan Fakültesi
 • Ekonomi Fakültesi
 • Elektromekanik Fakültesi
 • İnşaat Fakültesi
 • Mineral Hammadde İşleme ve İşletme Fakültesi
 • Jeolojik Prospektasyon Fakültesi
 • Madencilik Fakültesi

Belirtilen fakültelerin her birinde farklı bölümler yer alır. Üniversitenin yabancı öğrencilere sunduğu aktiviteler oldukça farklıdır. Ayrıca üniversite sınırları içerisinde Madencilik Müzesi mevcuttur. Dünyadaki en iyi üç doğa bilim müzesinden biri olma başarısını gösteren müze, farklı koleksiyonları bünyesinde barındırır.

80 ülkeden gelen koleksiyonlar, toplamda 22 salonda sergilenir. Bunun yanı sıra koleksiyonların sergilendiği toplam alan 2500 m2dir. Üniversitenin sunmuş olduğu imkanlardan bir diğeri de öğrenci salonu ve yurtlarıdır. 6 öğrenci salonu, öğrencilerin farklı aktiviteleri sergilemesine olanak tanır. Ayrıca üniversite sınırları içerisinde yer alan yurt, öğrencilerin rahat bir şekilde konaklamasını sağlar.

St. Petersburg Madencilik Üniversitesinde Lisans ve Yüksek Lisans Programları

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, yenilikçi bölümlere de ev sahipliği yapar. Bölümlerin yıllık ücretleri birbirinden farklılık gösterir. Lisans programına dahil olan bölümlerin yanı sıra yüksek lisans bölümleri de mevcuttur. Üniversite kapsamında yer alan bölümlerden bazıları ve yıllık eğitim ücretleri şu şekildedir:

Lisans BölümleriYıllık Bölüm Ücreti
Bilişim Sistemleri ve Teknolojisi2800$
Keşif Teknolojisi2800$
Madenlerin Jeofizik Yöntemleri2800$
Maden Arama Teknolojisi ve Mühendisliği2800$
Maden Mühendisliği2800$
Bilişim ve Bilgisayar Teknolojisi2800$
Elektronik ve Nanoelektronik2800$
Makine Mühendisliği3000$
Elektrik Mühendisliği3000$
Mimarlık3000$
Endüstriyel ve Sivil İnşaat3000$

Bu bölümlerin yanı sıra üniversitede yer alan bölümler;

 • Hidrokarbon Açık Deniz Alanlarının Geliştirilmesi
 • İşletme Ekonomisi
 • Yönetim
 • Ekonomi
 • Çevre Yönetimi
 • Petrol ve Gaz Sondajı
 • Elektrik Mühendisliği
 • Isı-Enerji Mühendisliği Tasarımı ve Bakımı
 • Boru Hattı Tesislerinin Tasarımı ve Bakımı
 • Enstrüman Mühendisliği şeklindedir.

Lisans bölümlerinin yanı sıra yüksek lisans programında da çeşitli bölümler mevcuttur. Petrol ve Gaz Mühendisliği, Metalurji, Teknolojik Süreçler ve Üretim Otomasyonu, Sistem Analizi ve Denetimi, Bilişim ve Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerde de yüksek lisans eğitimi alınması olanaklıdır. Üniversite hem lisans hem de yüksek lisans programında Türk öğrencilere farklı alternatifler sunar.

St. Petersburg Madencilik Üniversitesinde Öğrenci Yurtları ve Fiyatları

St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, öğrenci yurtlarına da sahiptir. Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerin rahat etmesini sağlayan üniversite, geniş yurtlarıyla dikkatleri üzerine çeker. Üniversite kapsamında 6 öğrenci yurdu yer alır. Yurt odalarının her biri 4 ila 5 kişiliktir. Geniş odalarda konforlu bir konaklama olanaklıdır.

Yurt binalarının içerisinde kamera sistemleri bulunduğundan güvenlik bu sistemler ile sağlanır. Bunun yanı sıra güvenlik görevlileri de mevcuttur. Bu sayede öğrenci giriş ve çıkışları efektif bir şekilde kontrol edilir. İnternetin de bulunduğu odalarda öğrencilerin internet hizmetinden de yararlanması olanaklıdır. Yenilikçi imkanlara sahip olan yurtların ücretleri ise genel olarak 40 ila 150$ arasındadır.

Öğrenci yurtlarına kayıt yapılabilir, yurt imkanlarından yararlanılabilir. Bunun için bizlerden uzman desteği talep edebilir, yurtlara kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

YÖK Denkliği Olan Rus Üniversiteleri arasında yer alan St. Petersburg Madencilik Üniversitesini yenilikçi bir eğitim için tercih edebilirsiniz.

Back To Top