skip to Main Content

Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği okumak

Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerine sunulan farklı alternatiflerden yararlanma şansına sahiptir. Bölümden mezun olan kişiler; elektrik motorları, navigasyon sistemleri, elektrik üretim ekipmanları olmak üzere birçok ekipmanın tasarımını gerçekleştirmektedir. Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği okumak için farklı üniversiteleri mevcuttur. Türk öğrencileri, YÖK denkliği bulunan Rus üniversitelerini tercih ederek diplomalarını Türkiye’de de kullanabilir. Peki Rusya’da hangi üniversiteler elektrik elektronik mühendisliği bölümünde eğitim sunar?

Rusya’da Elektrik Elektronik Mühendisliği Eğitimi

Elektrik elektronik mühendisliği, bir mühendislik türüdür. Bölümden mezun olan kişilerin, birçok farklı kurumda iş bulması olanaklıdır. Elektrikle ilgili pek çok alanda görev alan mezunlar, görev ve sorumluluklarına uygun bir çalışma sistemi içinde olmalıdır. Elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerin görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

  • Yeni sistemler ve cihazlar tasarlamak
  • Elektronik bileşen ve ekipmanlar için bakım ile test prosedürlerini oluşturmak
  • Güvenlik düzenlemelerinin yerine getirilip getirilmediğini belirlemek
  • Elektrik sistemi gereksinimlerini ve kapasitesini belirlemek

Elektrik elektronik mühendislerinin kendilerine verilen sorumluluk üzerinden çalışmalarını sürdürmesi çok önemlidir. Bu noktada üniversite eğitimi dahilinde, öğrencilerin sorumluluklarının farkında olmasını sağlayan bir eğitim sistemi üzerinden eğitim sunulmaktadır. Peki Rusya’da hangi üniversiteler elektrik elektronik mühendisliği bölümüne sahiptir? Üniversitelerin aylık yurt ücretleri ve yıllık bölüm ücretleri nedir?

Rusya’da Elektrik Elektronik Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Birçok Rus üniversitesi, yabancı uyruklu öğrencilere de farklı bölümlerde eğitim sunar. Yenilikçi ve kaliteli eğitimi benimsemiş üniversitelerin eğitim verdikleri bölümlerden bir tanesi de elektrik elektronik mühendisliğidir. Rusya’da elektrik elektronik mühendisliği eğitimi almak isteyen öğrenciler, kendilerine sunulan şu üniversiteler arasından tercihte bulunma şansına sahiptir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi2000$30$
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$40$
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi2100$35$
Kazan Teknoloji Üniversitesi2100$40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2100$65$
Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi3000$40$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg ITMO Üniversitesi4100$60$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$

Öğrenciler, Nijniy Novgorod Üniversiteleri kapsamında yer alan üniversiteler arasından tercihte bulunabilir. Bunun yanı sıra Moskova Üniversiteleri arasından da tercih yapma özgürlüğüne sahiptir. Sizler de Rusya’da üniversite eğitimi fırsatından yararlanabilir, arzu ettiğiniz bölümde eğitim alarak istediğiniz bölümden mezun olabilirsiniz.

Back To Top