skip to Main Content

Rusya’da fizik okumak

Rusya’da fizik okumak isteyen Türk öğrencileri, kendilerini fizik alanında geliştirebilecekleri üniversiteler arasından tercihte bulunabilmektedir. İnsanların doğa, madde, atom, atom altı parçacıklar olmak üzere farklı konularda deney yapmalarına ve bu alanda gözlemlerini akademik bir dille yansıtmalarına olanak veren fizik bölümü, birçok öğrencinin hayalindeki bölümlerden bir tanesidir. Bu nedenle özellikle Türk öğrencilerinin fizik bölümünde eğitim almak için Rus üniversitelerini tercih ettiklerini söylemek olanaklıdır. Peki Rusya’da fizik okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Fizik Eğitimi

Fizik bölümü, en temel bilim dalı olan fizik kapsamında yetkin çalışmalar yapacak kişileri yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. Evren, yıldız, dünya, galaksi olmak üzere fiziğin kapsamına giren konularda kendisini yetiştiren kişiler; deney ve gözlem yapar ve elde ettikleri bilgileri akademik bir şekilde ifade eder. Fizik bölümünde eğitim alacak kişilerin görecekleri pek çok farklı ders bulunur. Bu derslerden bazılarını genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Genel Kimya
  • Fizik Laboratuvarı
  • Genel Matematik
  • Modern Fizik
  • Kuantum Fiziği
  • Teorik Mekanik
  • Dalgalar ve Optik

Üniversitelerin eğitim sistemleri birbirinden farklı olmakla birlikte genel olarak benzer dersler üzerinden eğitim verilir.

Rusya’da Fizik Eğitimi Sunan Üniversiteler

Fizik bölümünde eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerinin seçebilecekleri pek çok farklı alternatif bulunur. Bu alternatifleri ve bölümlerin yıllık ücretlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2500$35$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg ITMO Devlet Üniversitesi3500$60$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi5700$100$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi4300$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi3500$120$
Moskova Devlet Üniversitesi5000$100$

Sizler de arzu ettiğiniz bölümde fizik eğitimi alabilirsiniz. Yenilikçi ve teknolojik eğitim sunmakta olan üniversitelerin her biri, kendinizi fizik alanında geliştirmenize olanak tanıyor. Hayallerinin peşinden koşmak istiyorsanız, köklü bir tarihe sahip olan Rus üniversiteleri, sizlere kaliteli bir eğitim sunmaya devam ediyor.

 

 

Back To Top