skip to Main Content

Rusya'da üniversite okumak

Rusya’da üniversite okumak, pek çok öğrencinin hayalidir. Çünkü Rus üniversiteleri oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Ayrıca yenilikçi ve teknolojik bir eğitim sunar. Bu nedenle özellikle Rusya sınavsız üniversite isteyenler için oldukça ideal bir seçenektir. Birçok Rus şehrinde yer alan üniversitelerin her biri, yabancı uyruklu öğrencilere farklı bölümlerde eğitim sunmaktadır. Liseden mezun olduktan sonra yurt dışında eğitim almak istiyorsanız, Rus üniversiteleri içinden tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz bölümde eğitim almanız da olanaklı. Rusya’da üniversite okumak için temel olarak lise diplomasına sahip olmanız gerekir.

Öte yandan istediğiniz üniversitenin kayıt tarihlerini takip etmeli ve bu süreç içinde kaydınızı gerçekleştirmelisiniz. Yabancı uyruklu öğrenciler tarafından tercih edilen Rus üniversiteleri hem gelişmiş bir eğitim imkânı sunar hem de keyifli yurt ortamına sahiptir. Özellikle Türk öğrencilerinin Rusya’da üniversite okumasının nedenlerinden bir diğeri de Rusya’nın gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olmasıdır. Şehirler arasında seyahat etmek isteyen öğrenciler farklı ulaşım alternatifleri arasından tercihte bulunabilir. Bunun yanı sıra konaklama için üniversitenin sunmuş olduğu yurtlara kaydolmak olanaklıdır.

Rusya’da yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklıdır. Bu bağlamda size sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Öte yandan bütçenize uygun üniversiteyi tercih etmeniz de olanaklı. Peki Rusya’da üniversite okumak için tercih edebileceğiniz üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Üniversite Okumak Avantajlarından Yararlanın

Rusya’da eğitim birçok öğrencinin hayali. Çünkü Rusya, yabancı uyruklu öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmakta olan bir üniversitedir. Bunun yanı sıra hem ulaşım hem de konaklama alternatifleri oldukça geniş. Ayrıca Rus üniversitelerinde öğrenciler, istedikleri bölümde eğitim alma şansına sahiptir. Bu gibi hususlar düşünüldüğünde, Rus üniversiteleri öğrenciler için cazip hale gelmektedir.

Moskova ve St. Petersburg başta olmak üzere sosyal yaşamın aktif bir şekilde devam ettiği şehirlerde yer alan üniversitelerde eğitim alabilirsiniz.  Rusya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler çoğunlukla Moskova üniversitelerini tercih ediyor. Yenilikçi ve teknolojik eğitim sunan Moskova üniversiteleri, aynı zamanda pek çok bölüme de ev sahipliği yapıyor. Moskova’da eğitim alabileceğiniz üniversiteleri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Moskova Devlet Üniversitesi
  • Halkların Dostluğu Üniversitesi
  • Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi
  • Moskova Devlet Teknik Üniversitesi
  • Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi
  • Moskova Havacılık Enstitüsü
  • Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov
  • Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
  • Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi

Moskova üniversitelerinde eğitim oldukça yenilikçi olmakla birlikte buradaki üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri diğer üniversitelere göre çok daha fazladır. Alternatif olarak St. Petersburg şehri üniversiteleri arasından tercihte bulunabilirsiniz. Bunlara ek olarak Kazan üniversiteleri, Novosibirsk üniversiteleri başta olmak üzere farklı yerlerdeki alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Rusya’da eğitim okumak isteyenler için oldukça fazla seçenek bulunduğunu söylemek mümkündür.

Rusya’da Üniversite Okumak: Farklı Bölümler Arasından Tercihte Bulunun

Birçok lise öğrencisi, yenilikçi bölümlerde üniversite eğitimi almak istemektedir. Bunun için Rus üniversiteleri oldukça iyi bir alternatiftir. Sizlere sunulan bölümler arasından tercihte bulunabilir ve hayalinizdeki bölümde eğitim alabilirsiniz. Oldukça ünlü Rus şehirlerinde yer alan üniversiteler, yabancılara pek çok bölümde eğitim sunmaktadır. Hem lisans hem de yüksek lisans programlarında arzu ettiğiniz eğitimleri yenilikçi bir sistem üzerinden almanız mümkün.

Üstelik Rusya sınavsız üniversite konusunda da yabancı öğrencilere destek olan bir ülkedir. Bu sayede lise mezuniyeti sonrasında Rusya’da lise diplomanız ile istediğiniz bölüme kaydolabilirsiniz. Rusya’da turizm eğitimi alabileceğiniz gibi uluslararası hukuk, elektronik ve haberleşme mühendisliği, harita mühendisliği, İngilizce ekonomi, mimarlık gibi alanlarda da yenilikçi eğitimler almanız olanaklı. Rusya’da üniversite okumak için sizlere sunulan alternatifler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Her bölümün yıllık bölüm ücreti birbirinden farklı olduğu için bu konuda detaylı araştırma yapabilir, uzman desteğimizden yararlanabilirsiniz.

Rusya Sınavsız Üniversite ile Lise Diplomanızla Üniversiteye Kaydolun

Sınavsız üniversite birçok öğrencinin hayalidir. Rus üniversiteleri, lise eğitimini tamamlayan öğrencilere pek çok farklı bölümde eğitim olanağı sunuyor. Yurt dışında yer alan bir üniversitede eğitim görmek istiyor fakat üniversite sınavlarına girmek istemiyorsanız, Rusya sınavsız üniversite fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Özellikle kendisini sınırlayan bir sistem olmasını istemeyen öğrenciler, Rusya sınavsız üniversite fırsatlarını değerlendirmeye alıyor. Lise eğitimini tamamladıktan sonra ayrıca herhangi bir sınava girmezsiniz. Yapmanız gereken tek şey hangi üniversitede hangi bölüm üzerine eğitim almanızı belirlemek. Bizimle iletişim kurarak Rusya vizesi, üniversiteye kayıt, hazırlık eğitimi, bölüm ücretleri, üniversiteye kayıt gibi konularda yardım alabilirsiniz.

YÖK Onaylı Diploma ile Türkiye’de de Diplomanızı Kullanın

Rusya’da üniversite okumak oldukça avantajlıdır. Bunun nedenlerinden biri, yabancı öğrencilere eğitim sunan Rus üniversitelerinin büyük kısmının YÖK denkliğine sahip olmasıdır. YÖK denkliği olan Rus üniversiteleri tarafından sizlere sunulan diploma Türkiye’de geçerlidir. Bu sayede Rusya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra aldığınız diploma ile Türkiye’de de iş bulabilirsiniz. Rusya’da hangi üniversitelerde YÖK denkliği bulunduğunu öğrenmek için uzman desteğimizden faydalanabilir, sizin için en doğru üniversiteye karar verebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Tek Şey İstediğiniz Üniversiteyi Seçmek

Yenilikçi, teknolojik ve çağdaş bir eğitim mi istiyorsunuz? Tek yapmanız gereken Rusya’da eğitim alabileceğiniz üniversiteleri incelemek ve arasından bir tercihte bulunmaktır. Lise diploması, minimum 2 yıllık pasaport ve transkript belgeniz olması halinde istediğiniz üniversite eğitim görebilirsiniz. Rusya’da üniversite okumak, istediğiniz üniversitede eğitim almanız anlamına gelmektedir.

Türkiye’de özel okullara oldukça fazla para yatırmadan Rusya’da kaliteli eğitim alabilirsiniz. Ayrıca yabancı dilinizi geliştirme şansı elde edebilirsiniz. Rusya’da üniversite fırsatlarından yararlanmak için bizlerle iletişime geçmeniz mümkün. Birlikte sizin için en doğru üniversitenin hangisi olduğuna karar verebiliriz. Ayrıca Rusya vizesi, üniversite kayıt işlemleri başta olmak üzere daha pek çok işlemi biz sizlerin yerine hallediyoruz. Hayallerinizi ertelemeyin, vakit kaybetmeden yenilikçi eğitim fırsatlarına kapı aralayın!

Back To Top