skip to Main Content

Rusya’da psikoloji okumak

Rusya’da psikoloji okumak, Rus üniversitelerinde psikoloji eğitimi almak isteyenlerin ilgisini çeken bir konudur. Yenilikçi bir eğitim politikasına sahip olan Rus üniversiteleri, psikoloji alanında da yabancı uyruklu öğrencilere eğitim sunmaktadır. Dolayısıyla Rusya’da eğitim almak istiyorsanız, sizlere sunulan farklı alternatifler arasından tercihte bulunmanız olanaklı. Moskova Devlet Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi, Baltık Federal Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversite arasından istediğiniz üniversiteyi seçebilirsiniz. Peki Rusya’da psikoloji okumak için hangi üniversiteler arasından tercihte bulunabilirsiniz?

Rusya’da Psikoloji Eğitimi

Davranış ve zihin bilimi olan psikoloji, pek çok kişinin ilgisini çeken bölümler arasında yer alır. Hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı ülkelerinde dikkatleri üzerine çeken psikoloji bölümünde farklı dersler üzerinden eğitimin verildiğini söylemek olanaklıdır. Psikoloji biliminde temel olarak bilinçli ya da bilinçsiz olaylar incelenir. Bunun yanı sıra duygu ve düşünceler de incelemekte olup bu durum, psikolojinin geniş bir içeriğe sahip olduğunu göstermektedir.

Yabancı uyruklu öğrencilere farklı bölümlerde eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri, psikoloji bölümünde de eğitim vermektedir. Rusya’da psikoloji okumak isteyen kişiler, kendilerine sunulan üniversiteleri arasından istediklerini tercih edebilmektedir. Bu üniversiteler farklı dersler üzerinden eğitim vermekte olup genel olarak şu dersler mevcuttur:

  • Bilişsel Psikoloji
  • Sosyal Psikoloji
  • Beyin ve Davranış
  • Gelişim Psikolojisi

Rusya’da Psikoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Kaliteli, yenilikçi ve teknolojik bir eğitim anlayışına sahip olan Rus üniversitelerinin büyük bir kısmı, psikoloji bölümüne sahiptir. Yabancı uyruklu öğrenciler, farklı üniversite alternatifleri arasından tercihte bulunabilmektedir. Rusya’da psikoloji okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri Rus üniversitelerini ve yıllık bölüm ücretlerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2200$30$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2600$35$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
Ural Federal Üniversitesi3000$30$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi4500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi4400$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Rusya’da üniversite okumak istiyorsanız, sizlere sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunmanız olanaklı. Hayallerinizi ertelemeyin!

 

Back To Top