skip to Main Content

Astrahan şehir rehberi

Astrahan şehir rehberi ile kentin farklı özelliklerini keşfedebilirsiniz. Rusya, oblast olarak ifade edilen idari bölümlere ayrılmıştır. Her oblastta birkaç kent bulunur. Astrahan, aynı isme sahip Astrahan Oblastı’ndadır. Hazar Denizi’ne yakın mesafedeki şehir, korunmuş doğasıyla tanınır. İdil Nehri’nin ikiye böldüğü Astrahan’da birçok yeşil alan bulunur.

Astrahan Hangi Ülkede?

Deniz seviyesinden 28 metre yüksekte oluşuyla, Rusya’nın en düşük rakımlı kentidir. 1919 İtibarıyla gözetim altında olan Astrahan Tabiat Koruma Alanı, aksöğüt ve sazlarla çevrilidir. 280’den fazla kuş türü, değişik mevsimlerde bölgeye göç eder. Tertemiz hava, sakin trafikle bütünleşir. 500 Bin nüfuslu kentin mimarisi düzgündür. Astrahan Kremlin, en meşhur yapıdır.

Astrahan şehir rehberi kapsamında Astrahan ile ilgili edinilen bilgiler, Astrahan’da okuyacak öğrenciler açısından oldukça önemlidir. 1562-1581 Yılları arasında inşa edilen yapı, turistlerin ilgisiyle karşılaşır. Kurulduğu dönem itibarıyla kentin başlıca ekonomik faaliyeti balıkçılık olmuştur. Günümüz Rusya’sının balık endüstrisinde payı büyüktür. Eşsiz tatlar bulabileceğiniz balık restoranları vardır. Birçok restoranda alkollü içecek servis edilir.

Kent isminin, Tatarların yaptığı “Hacı Tarkan” isimlendirmesinden kaynaklandığı düşünülür. Şehirde çoğunluk olan etnik kökenler Ruslar, Kazaklar, Tatarlar ve Çeçenlerdir. Müslüman halk için birçok ibadethane mevcuttur. Rusya’da okumak isteyen Türk öğrenciler, çoğunlukla Astrahan Üniversitesi’ni seçer.

Astrahan Tarihi

Astrahan şehir rehberi, kent tarihine ilişkin birçok detay sunar. 14. Yüzyılda Altın Orda halkları bölgeye Hacı Tarhan / Tarkan ismini vermiştir. Hazar Denizi’ne yakınlığı ve sulak arazileriyle bölge öne çıkmıştır. Türk kökenli Altın Orda Devleti’nin yıkılmasıyla, bölgede Astrahan Hanlığı kurulmuştur. Resmî dili Çağatayca olan Tatar devleti, İslam hakimiyetini korumuştur.

1556’da Astrahan Rus kontrolüne geçmiştir. Ruslar, şehrin ticarî önemini kavrayarak bölgeye yatırım yapmıştır. Kent, Rus Çarlığı’nın güneyindeki bir kale durumuna gelmiştir. Hazar’ın başkenti olarak bilinen Astrahan, Osmanlı kaynaklarında “Ajderhan” ve “Hacı Tarhan” şeklinde anılır. Bölgede Türk – İslam etkisi fazladır. Astrahan şehir rehberi, şehrin kültürel zenginliğine işaret eder.

1810’da açılan Beyaz Cami ve 1816’da hizmete giren Kara Cami Rusya’nın en eski ibadethaneleri arasındadır. Azerbaycan 2010’da, şehrin Türk – İslam kültürü için taşıdığı önemi hatırlatan bir köprü yaptırmıştır. Dostluk Köprüsü, kentteki meşhur yerlerdendir. Astrahan arması, mavi zemin üzerindeki kral başlığı ve kılıç sembollerine sahiptir. Bu detaylar, kentin geçmişte taşıdığı askerî önemi simgeler.

Astrahan Üniversitesi

Rusya’da üniversite okumak, uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma kazanmanızı sağlayabilir. Rusya üniversiteleri arasında tercih yaparken, şehirlerin iklimine dikkat edilmelidir. Astrahan, Kafkasya’nın kuzeyindedir ve iklimi hafiftir. Türkiyeli öğrenciler, bölgeye çabuk uyum sağlar. Astrahan Lobaçevski Üniversitesi, kent yeterliliklerini ideal eğitimle buluşturur.

Üniversite, 1932’de kurulmuştur. 16 Bin öğrencinin 500’ü yabancıdır. Okulda 6 enstitü, 21 fakülte, 82 bölüm ve 40’tan fazla araştırma merkezi bulunur. Öğrencilere teknolojik donanım sunan 37 bilgisayar merkeziyle imkan genişler. Kampüste 6 adet öğrenci yurdu mevcuttur. Güvenli ve konforlu yurt, 2 – 4 kişilik odalara sahiptir. Astrahan şehir rehberi ile kent hakkında fikir edinebilir, detaylı bilgi için Astrahan Üniversitesi’ni tanıtan yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Astrahan üniversiteleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Back To Top