skip to Main Content

 

ST.PETERSBURG

St. PetersburgGünümüzde St. Petersburg endüstriyel bir megalopolis ve büyük bir liman şehridir. St Petersburg, altyapı performansını sürekli olarak güncelleyen ve birçok ülke için büyük bir faaliyet ve ticaret merkezi olduğu için de konumu tarafından çok tercih edilen bir şehirdir. Bu önemi, otomobil endüstrisinin geliştirmesi(Ford, Toyota, Nissan, Hyundai, GM), denizcilik ve gemi inşa Sanayi  (Askeri Tersanesi, Baltık Tersanesi, Kuzey Tersane ve diğerleri) gibi  ve enerji sektörü, eczacılık, biyoteknoloji, bilgi ve İletişim teknolojileri aktif olarak kullanılmasından ve geliştirilmesinden kaynaklıdır.
St. Petersburg, tarih ve kültür bakımından zengin dünyaca ünlü bir şehir ve Rusya’nın kültürel başkentidir. Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi ve birçok Rusya’nın önde gelen Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. St. Petersburg’un mimarisi, Roma, Venedik ve Amsterdam stillerinin ilginç bir karışımıdır. Romantizm ve beyaz geceler şehridir. Ulusal ve küresel anlamda bu şehir tarih boyunca önemli bir rol oynamıştır. St. Petersburg, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir ve statüsünü kesinlikle hak etmektedir.

Rusya'da eğitimSt. Petersburg, 90’dan fazla yüksek öğrenim Kurumu ve 350 araştırma kurumu ile birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Birçok uluslararası organizasyonlar tarafından bu eğitim kurumlarının mezunları ve akademisyenleri dünya çapında üne sahiptir. Bu eğitim kurumlarının mezunları seçkin bilim adamları ve mucitler olarak; bilim, eğitim ve kültür alanlarında önde gelen kişilerdir.

St. Petersburg başka hiçbir yerde görülmeyen bir atmosfere sahiptir. Rusya’nın kültürel başkenti olan St. Petersburg, çeşitli araştırma ve sanayi potansiyeline ve sanatsal ihtişam olarak tarihi bir misyonu olan bir şehirdir. St. Petersburg şehri güzelliğini anıtların ve tarihi yerlerin; meydanların ve caddelerin; tiyatroların ve müzelerin verdiği ilhamdan alır ve bu yüzden açık hava müzesi olarak da bilinir.

St. Petersburg 2017’de World Travel Awards tarafından ‘’World’s Leading Cultural City Destination’’ ödülünü almıştır. Düzenli olarak her yıl çeşitli sosyal, bilimsel ve eğlenceli etkinlikler, sergiler, forumlar, tiyatro gösterileri ve dünyaca ünlü sanatçıların ve çeşitli konserlerin şehirde yapılması bu ödülü neden St. Petersburg şehrinin aldığını açıklar nitelikltedir.

-ST.PETERSBURG ŞEHRİNDEKİ ÜNİVERSİTELERİ İNCELEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN-

 

Back To Top