skip to Main Content

Novosibirsk

Novosibirsk, Güneybatı Sibirya’da Obi nehrinin kıyısında bulunur. Sibirya’nın en kalabalık kenti olan şehir, bütün Rusya’nın kentleri arasında ise en kalabalık üçüncü kenttir. Dünya’nın en hızlı büyüyen şehri Novosibirsk aynı zamanda Sibirya Federal Bölge’nin de başkentidir.

Novosibirsk Tarihi

Şehir, 30 Nisan 1893’te Trans-Sibirya demiryolunun geçeceği noktaya yakın yerde kuruldu. Aynı zamanda Obi Nehri’nin de kıyısında yer aldığını belirtmek mümkündür. Bu yerlerin yakınında bulunan Novosibirsk kenti böylelikle ticaret, sanayi ve büyük bir ulaşım şehri haline geldi. Başlangıçta ismi Novonikolayevsk olarak bilinen şehir Rusya’nın iç savaşında dağılmış ancak erken toparlanarak 1926 yılında bugünkü ismini almıştır. II. Dünya savaşında da birçok fabrikaya ev sahipliği yaparak sanayi alanında da büyük gelişme sağlamıştır.

Novosibirsk Eğitim

Rusya’nın bilim merkezi olan şehir, hayalinizdeki mesleği yapmak ve kaliteli eğitim almak için çok uygun bir kenttir. İlk 1000 üniversite arasında bulunan Novosibirsk Devlet Üniversitesi başta olmak üzere Novosibirsk’de yüksek kalitede eğitim veren birçok devlet üniversitesi bulunmaktadır. Adeta öğrenci dostu olan bu şehir konaklama imkanı da sunar. Yurt odaları genellikle 2-3 kişiliktir ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir bir biçimde tasarlanmıştır. Bu nedenle birçok kişi, şehirde eğitim görmeyi arzulamaktadır.

Novosibirsk Gezilecek Yerler

Birçok tarihi ve doğal güzellikleri bulunan şehir gezip tatil yapmak için muhteşem bir şehirdir.  Bu şehri gezerken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmayacaksınız. Birde bakmışsınız tatiliniz bitmiş ve daha gezilecek çok yer var. Novosibirsk şehrini gezmek için Haziran ayını tercih edebilirsiniz. Kışın sert ve yoğun kar yağışlı geçiyor. Bu yüzden kışın giderseniz birazcık kat kat giyinmeniz gerekebilir. Size kente gittiğinizde birkaç gezilecek yer önerimiz olacak. Bu yerleri gezmeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Devlet Akademik Opera ve Bale tiyatrosuna mutlaka gitmelisiniz. Rusya’nın en büyük müzikal tiyatrosu olan bu yer, yıl boyunca çeşitli çağdaş ve klasik opera ve baleleri sahneler. Dünyaca ünlü bu yer Sibirya Kolezyumu olarak da bilinmektedir. Gittiğiniz de hayran kalacaksınız.

Novosibirsk Hayvanat Bahçesi gezeceğiniz muhteşem yerlerden sadece bir tanesidir. Rusya’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan ve 738 farklı türe ev sahipliği yapan şehrin hayvanat bahçesi doğa severlerin harika vakit geçirebileceği bir yerdir.

Alexander Nevsky Katedrali, dünyanın en büyük Doğu Ortodoks katedrallerinden biridir. İç ve dış mimarisiyle kendine büyüleyen bu yeri mutlaka gezmenizi öneririz. Ayrıca fotoğraf çekinmek için de harika bir yerdir.

Sanat Müzesi, uğrak noktalardan bir tanesidir. Rusya’nın tarihine şahit olmak ve sanatçıların yapıtlarını yakından görmek isteyen kişiler için mükemmel bir yerlerden biridir. Belli saatlerde açık olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sizler için bu yazımızda Novosibirsk şehri hakkında bilgiler verdik. Novosibirsk’teki üniversitelere, bölümlere ve daha birçok bilgiye ulaşmak için web sitemizi inceleyebilir; gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Back To Top