skip to Main Content

TOMSK

TOMSK

ŞEHİR VE TARİH

TomskTomsk Bölgesi tarihi ve toprak kaynakları bakımından zengin; ve benzersiz Sibirya doğasıyla Tom Nehri’nin kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Tomsk şehrinin anlamı Ket dilinden ‘’Tom’’ yani ‘’Nehir’’ anlamına gelmektedir. 1604 yılında kurulan şehir, Sibirya’nın en eski eğitim, bilimsel ve yenilikçi merkezi haline gelmiştir.

Tomsk şehri 1604 yılında, tüccarların ve ‘’altına hücum’’ zamanı oalrak nitelendirebileceğimiz zamanlarda bir kale şehri olarak kurulmuştur. Büyük bir bölgenin merkezi olarak nitelendirilmiş bir işlevi görmektedir. 1888 yılında Sibirya İmparatorluk Üniversitesi’nin (günümüzdeki adıyla Tomsk Devlet Üniversitesi) kurulmasıyla bölgenin ve şehrin kaderi tamamen değişmiştir. Tomsk şehri hem eskinin verdiği deneyimi hem de gençliğin verdiği enerjiyi bir arada barındırır.

Üniversite hayatı şehirde çok önemli bi yer tutmaktadır. Şehirde bulunan 4 Üniversite yaklaşık 1.5 kilometrelik alanda yanyana bulunmaktadır. Başka dünyanın hiç bir şehrinde bu sıklıkta yüksek eğitim kurumu bulunmaz. Tomsk şehrinde yaklaşık 72.000 yüksek eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenci bulunmaktadır ve bu da şehirde yaşan yaklaşık her sekiz kişiden birinin öğrenci olduğu anlamına gelir.

Tomsk şehrinde çeşitli drama tiyatroları, çocuk tiyatrosu ve kukla tiyatrosu da dahil olmak üzere birçok yerel kültür kurumuna sahiptir. Şehrin başlıca konser mekanları arasında ‘’Konservatuar Konser Salonu’’ ve ‘’Tomsk Spor Sarayı’’ bulunmaktadır. Şehirde ayrıca Almanca, Lehçe ve Tatarca dillerine ve kültürüne adanmış kültür merkezleri de bulunmaktadır.

Tomsk şehrinin en dikkat çekici özelliklerinden biri de Avrupa’dan gelen mimarlarınMarfeld, Gut, ve Orzeszko (Polanya), Langer (Avsturya), Geste (İskoçya), Gibert (Fransa), Turskiy (almanya), and Tatarchuh and Homich (Polonya) elinden çıkan Pitoresk mimarisidir. Avrupa’nın farklı türlerdeki eserlerini getiren mimarlar eserleriyle Tomsk şehrini süslemektedir. Mimarisi her zaman için mutlaka görülmesi gerekenler listesindedir. Şehirde ayrıca ahşap mimari örnekleri, novueau baoque sanatı, klasisizm, rönesans ve ekletizm gibi bir çok mimari türüne rastlanır. Dünyanın dört bir yanından gelen mimarlar, Batı Sibirya’nın en doğu kesiminde yer alan ve muazzam bir kültürel potansiyele sahip olan ; mimari açıdan ‘’fethetmeyi’’ hayal ettiler. Yine aynı şekilde dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanları ve diğer yetenekli kişileri cezbeden bu Rus şehrinde bir ‘’Avrupa Köşesi’’ yaratmayı başardılar. Her bir mimar ve bilim adamı şehrin tarihi ve kültürü üzerinde büyük bir etki yarattı ve etkileyici hale getirdi.

EĞİTİM ve ENDÜSTRİ

Şehirde birçok eğitim, araştırma ve yenilikçi merkezlerine Sibirya’nın merkezinde en sahipliği yapmaktadır. 8 Üniversite, 11 Araştırma Enstitüsü, 5 İş inkübatörlerü, Teknik Yenilik Özel Ekonomik Bölge’si ve 25.000 organizasyon ve şirket, 11.700 küçük işletme ve 3.000’den fazla alışveriş merkezi ve mağaza, 80’den fazla okul ve dil okulu; ve 60 kültürel ve çevre organizasyonu Tomsk şehrinde bulunmaktadır.

KÜLTÜR

Kültürel hayat olarak şehir son derece canlıdır: 4 yerel gazete, 4 tiyatro, 5 sinema, 7 kütüphane ve 3 eğlence parkı vardır. Ayrıca şehire özelliklerinden dolayı ‘’Sibirya’nın Atinası’’ denmektedir.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Günümüzde; doktora derecesine sahip profesör sayısı ile Rusya’da 4. sırada, 10.000 kişi başına öğrenci sayısı ile 3. sırada (Moskova ve St. Petersburg’dan sonra) ve gençlerin yüksek öğrenim programlarına göre 3. sırada yer almaktadır.

-TOMSK ŞEHRİNDEKİ ÜNİVERSİTELERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN-

Back To Top