skip to Main Content

Rusya'da üniversite eğitimi için gerekli belgelerRusya’da üniversite eğitimi için gerekli belgeler, Rus üniversitelerinin yabancı öğrencilerden talep ettiği belgelerdir. Dünyanın birçok bölgesinden öğrencinin tercih ettiği yer olan Rusya üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız bunun için herhangi bir sınava tâbi tutulmuyorsunuz. Rusya’da lisans eğitimi almanız için sadece lise diplomanızın olması yeterlidir.

Rusya’da Üniversite Okumak için Ne Gerekli?

Rusya üniversitelerinde tıp eğitimi hariç bütün bölümlere istediğiniz yaşta gidebilir ve hayallerinizdeki mesleği okuyabilirsiniz. Rusya’da üniversite eğitimi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Lise diploması, kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılmalıdır.
 • Pasaport, en az 2 yıllık çıkartılmalıdır.
 • 3×4 boyutunda arka fonu mat ve beyaz fonda 10 adet vesikalık fotoğraf.
 • AIDS test sonucu.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi, arkalı ve önlü şekilde fotokopi çekilmelidir.
 • Lise dönemine ait transkript, ıslak imzalı olmalı ve kaymakamlıktan veya valilikten apostil yapılmalıdır.

Bu belgeleri tamamlayıp gönderdikten sonra lisans eğitimi için hayalinizdeki mesleği Rusya’da okumaya hazırsınız demektir. Rusya’da üniversite eğitimi için gerekli belgeleri yukarıdaki gibidir. Peki Rusya öğrenci vizesi için gerekli belgeler nelerdir? Rusya dil okulları için gerekli belgeler nelerdir?

Rusya’da Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Rusya, öğrencilerin baş sıralarda tercih ettiği ülkelerden bir tanesidir. Hem Rusya’da eğitim görmek hem de farklı kültürlerle iç içe olmak bizce harika bir fırsat bu yüzden Rusya üniversitelerini tercih edebilir ve öğrenci vizesi alabilirsiniz. Rusya’da üniversite eğitimi görmek isteyen öğrenciler eğer yeşil, gri veya siyah pasaportlu ise öğrenci vizesi alma zorunluluğu yoktur. Sadece bordo pasaport öğrencilerinin vize almaları gerekmektedir.

Rusya öğrenci vizeleri genellikle 90 günlüktür ve tek yönlüdür. Rusya’da eğitim alacağınız üniversiteler bu vize süresini eğitim yılınız devam ettiği sürece her yıl uzatmaktadır. Fakat öğrenci vizenizi uzatmak için sürenizin bitimine 20 gün kala üniversitenizde bulunan vize temsilcileriyle iletişime geçmelisiniz. Eğer öğrenci vizenizin tarihi geçtiyse kaçak durumuna düşebilir ve 5 yıl sınır dışı cezası alabilirsiniz. Rusya öğrenci vizesi için gerekli belgeler şunlardır;

 • Pasaport,
 • Rusya’dan davetiye,
 • 3×4 boyutunda arka fonu mat ve beyaz fonda 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • AIDS test sonucu gerekmektedir.

Rusya’da davetiye 21 iş günü içinde hazırlanmaktadır. Bu yüzden pasaport fotokopinizi ne kadar erken gönderirseniz o kadar zaman kazanırsınız.

Rusya’da Dil Okulları İçin Gerekli Belgeler

Rusya’da dil okulları için yaş kısıtlaması yoktur. Bu yüzden istediğiniz zaman dil okullarından eğitim alabilirsiniz. Rusya’da dil okulları için gerekli belgeler şunlardır:

 • 3×4 boyutunda arka fonu mat ve beyaz fonda 8 adet vesikalık fotoğraf,
 • AIDS test sonucu
 • Pasaport gerekmektedir.

Sizlere; Rusya’da üniversite eğitimi için gerekli belgeler nelerdir? Rusya’da öğrenci vizesi için gerekli belgeler nelerdir? Rusya’da dil okulları için gerekli belgeler nelerdir başta olmak üzere pek çok soru, Rusya eğitim hayatınızın çok daha efektif ilerlemesini sağlayacaktır. Rusya’daki üniversitelerde yer alan bölümler ve daha fazlası adına bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top