skip to Main Content

Krasnodar şehri

Krasnodar, Rusya’nın güneyinde, Kuban Irmağı’nın da kuzey kıyısında yer almaktadır. Nüfusunun çoğunluğunu Kazaklar oluşturur. Aynı zamanda şehirde Hemşinliler, Tatar ve Ukraynalı da yaşamaktadır. Türkiye’nin Samsun ili ile de kardeş şehirdir.

Krasnodar Tarihi

Endüstri, ulaşım ve ticaret açısından önemli bir yer olan Krasnodar, 1793 yılında Rus imparatoriçesi 2. Katerina’nın teşvikiyle Kazaklar tarafından kurulmuştur. Bu şehrin asıl kurulma amacı Rusya’nın güneyini Osmanlılardan korumaktır. Bu kentin eski adı Katerina’nın hediyesi anlamına gelen Yekaterinador olarak da bilinmektedir. Fakat 1917 yılında gerçekleşen devrimde kızıl orduya karşı büyük direnç gösteren kente, kırmızı hediye anlamına gelen Krasnodar adı verilmiştir.

Krasnodar Eğitim

Rusya’nın bilim merkezi olan şehir hayalinizdeki mesleği yapmak ve kaliteli eğitim almak için çok uygun bir kenttir. Dünya’da birçok öğrencinin tercih ettiği yer olan Krasnodar’da 12 üniversite, 35’i aşkın enstitü ve yüksekokul bulunmaktadır. Öğrencilere sunduğu imkanlar ile gönülleri fetheden Krasnodar’daki üniversiteler yenilikçi ve köklü bir eğitim sistemine sahiptir. Adeta öğrenci dostu olan bu şehir konaklama imkanı da sunar.

Krasnodar Gezilecek Yerler

Şehir, asırlardır hem sanatsal hem de kültürel açıdan benzersiz yapıtlara ev sahipliği yapar. Krasnodar’da mimari açıdan hem klasik hem modern yapıları görebilirsiniz. Gezilecek  yerler genellikle Krasnodar caddesi etrafında bulunmaktadır. Bu cadde akşam saatlerinde trafiğe kapatılır ve böylelikle muhteşem yerleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Şehrin iklimi karasal iklime sahiptir.

Bu yüzden gezmek için kış aylarını değil de Nisan, Mayıs ve Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Krasnodar’da Sovyet Rusya Dönemi’nden kalan oldukça gelişmiş demir yolu ağı bulunur. Bu sayede şehirde ulaşım çok kolaydır ve de çoğu yere metro ile ulaşmak mümkündür. Sizlere şimdi şehre gittiğinizde birkaç gezilecek yer önereceğiz. Bu yerleri gezmeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Kovalenko Sanat Müzesi gezeceğiniz muhteşem yerlerden sadece bir tanesidir. Bölgenin en eski müzeleri arasındadır. 10 bine yakın eseri barındırır. Rusya’nın tarihine şahit olmak ve değerli sanatçıların yapıtlarını yakından görmek için kesinlikle ziyaret edilmelidir. Ayrıca fotoğraf çekinmek için de harika bir yerdir.

Şehirdeki Askeri Ekipman Müzesi, uğrak noktalardan bir tanesidir. Açık hava müzesi olan bu yer 2. Dünya Savaşı’na ait askeri ekipmanları ve tankları sergiler. Ayrıca bu müze içerisinde lunapark da bulunur. Bu sayede çocuklu ailelerin tercih edip gezmeye gittiği yerler arasında ilk sıralarda yer alır.

Büyük Katerina Anıtı, Rusya’da önemli bir yere sahiptir. II. Katerina adına yaptırılan bu anıt, şehirdeki halkın imparatoriçeye olan saygı ve sevgisini gösterir. Bu anıt, ziyaret edenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Sizler için bu yazımızda Krasnodar şehri hakkında bilgiler verdik. Krasnodar üniversiteleri ile ilgili bilgi almak, bölümlere ve daha birçok detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top