skip to Main Content
Rusya'da yüksek lisans eğitimi

Rusya’da yüksek lisans eğitimi, lisans sonrası çeşitli bölümlerde master eğitimi alınmasını ifade eder. Yüksek lisans, akademik hayat içerisinde bulunmak isteyenler tarafından talep görür. Yurt dışında yüksek lisans eğitimi içinse ideal ülke Rusya’dır. Rusya’da eğitim hayatı ve YÖK denklik şartları, birçok öğrencinin Rusya’yı talep etmesini sağlar. Rusya, bilim ve teknoloji alanında öğrencilerin dikkatini çeken özelliklere sahiptir. Bu nedenle Rusya’da yüksek lisans eğitimi ve eğitim ile ilgili merak edilen birçok husus bulunur. Peki Rusya’da yüksek lisans eğitimi şartları nelerdir?

Rusya’da Yüksek Lisans Şartlar

Rusya’da yüksek lisans eğitimi noktasında çeşitli kriterlerin yerine getirilmesi zorunludur. Yüksek lisans yapılacak üniversitelerin kayıt dönemleri yakından takip edilmelidir. Belirlenen akademik takvim içerisinde gerekli belgelerin üniversiteye sunulması gereklidir. Yüksek lisans programlarına dahil olacak kişilerin lisans ya da uzmanlık derecesine sahip olması zorunludur. Genellikle üniversiteler, aşağıdaki gibi sıralanabilen belgeleri öğrencilerden istemektedir:

 • Minimum 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Doğum belgesi fotokopisi
 • Rusya Konsolosluğu tarafından akredite edilen ve bir sağlık sigortası şirketinden alınan sağlık sertifikası ile kan testi sonuçları
 • Lisans sertifikası ya da eş değerinin onaylı fotokopisi

Belirtilen belgeler, yüksek lisans için üniversiteler tarafından talep edilen belgelerdir. Belirlenen takvim süreci içerisinde başvuruların yapılması gerekmektedir.

Rusyada yüksek lisans eğitimi

Rusya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Rusya’da yüksek lisans yapanlar tarafından bilinen adımlar, ilk defa yüksek lisans yapacak öğrenciler tarafından merak edilir. Rusya’da yüksek lisans şartları ve belirlenen kriterlerin yerine getirilmesi, yüksek lisansın ilk koşuludur. Rusya’da yüksek lisans eğitimi için ilk önce hangi üniversitede eğitim alınacağına karar verilmelidir.

Rusya üniversitelerinde MA (Sosyal Bilimler Yüksek Lisansı), MSc (Fen Bilimleri Yüksek Lisansı), MBA (İşletme Yüksek Lisansı) oldukça popülerdir. Birçok öğrenci, belirlenen yüksek lisans programlarına dahil olur. Rusya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin lisans derecesine sahip olması zorunludur. Bunun yanı sıra ek giriş sınavlarına girip istenen puanın alınması da gerekebilir.

Rusya’da yüksek lisans eğitimi konusunda bilinmesi gereken hususlardan bir diğeri de dil konusudur. Çoğu üniversitede yüksek lisans eğitimi İngilizce verilir. Bunun yanı sıra bazı üniversiteler Rusça dil yetkinliğini zorunlu kılar. Üniversitelerin talepleri analiz edilerek belirtilen yeterlikler elde edilmelidir.

Rusya’da Yüksek Lisans Bölümleri

Rusya’da yüksek lisans görecek öğrencilerin tercih edebilecekleri farklı bölümler bulunur. Yüksek lisans programlarında eğitim tam zamanlı veya yarı zamanlı ya da uzaktan eğitim şeklinde verilir. Çoğu üniversitede eğitim dili İngilizcedir. Eğitim dili Rusça olan üniversiteler için Rusça öğrenmek gereklidir.

Rusya’da yüksek lisans bölümleri oldukça fazladır. Bu bölümlerden bazılarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Gazetecilik
 • Mimarlık
 • Biyotıp, Biyoloji ve Biyofizik
 • Makine Mühendisliği
 • Nano-teknoloji
 • Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği
 • Tarih, Kültürel Çalışmalar
 • Hukuk
 • Genetik

Belirtilen bölümlerde yüksek lisans eğitimi görmek olanaklıdır. Yüksek lisans eğitimlerinde, ilgili bölümlere göre eğitim içerikleri değişiklik gösterebilir. Rusça eğitim veren üniversitelerde Rusça yazılı değerlendirmelerin yanı sıra sınavlar ve tez çalışmaları yapılabilir. Üniversitelerin büyük bir kısmında puanlama sistemi 5’lik sistemdir.

Rusya'da yüksek lisans eğitimi

Rusya’da Yüksek Lisans Kaç Yıl?

Rusya’da yüksek lisans eğitimi noktasında merak edilenlerden bir diğeri de yüksek lisans süresinin ne kadar olduğudur. Birçok üniversitede eğitim süresi 2 yıldır. Bu süreç içerisinde üniversiteye bağlı olarak tam zamanlı, yarı zamanlı ya da uzaktan eğitim şeklinde eğitim görülmesi olanaklıdır. Üniversitelerin yüksek lisans başvuru dönemleri içerisinde başvuru yapılmalıdır. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

İlgili üniversitenin akademik takvimi takip edilmeli ve başvuru takviminde başvuru yapılmalıdır. Rusya’da eğitimini tamamlayan bir kişinin aldığı diploma Türkiye’de de geçerli olur. Bu durum, Rusya’nın çok daha fazla talep görmesini sağlar.

Rusya’da Yüksek Lisans Fiyatlar

Rusya, yüksek lisans eğitiminde sıklıkla tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle pek çok kişi, Rusya’da yüksek lisans eğitimi hakkında araştırma yapmaktadır. Rusya üniversitelerinde yüksek lisans eğitiminde ücretler değişiklik gösterebilir. Üniversitenin nitelikleri, tercih edilen bölüm, programın süresi; fiyatları doğrudan etkiler.

Fakat Rusya’da yüksek lisans eğitiminde ücretler yüksek değildir. Rusya’da devlet, eğitime %75 oranında destek verir. Bu durum, Rusya’da eğitim ücretlerinin oldukça düşük olmasını sağlar. Hatta Türkiye ile eğitim karşılaştırması yapıldığında benzer ücretler ortaya çıkar. Yüksek lisans eğitiminizi Rusya’da istediğiniz bölümler dahilinde alabilirsiniz.

Back To Top