skip to Main Content

MOSKOVA                                                                                                            

MOSKOVA


ŞEHİR VE TARİH

MoskovaMoskova, Rusya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Moskova sadece başkent olmaktan öte aynı zamanda ülkenin ekonomi ve kültür merkezidir. Resmi rakamlara göre şehir sınırları içinde yaklaşık 12.4 milyon insan yaşar. Avrupa’nın en büyük yüz ölçümüne sahip şehridir.

1147 yılında kurulmuştur. Daha sonra güçlü bir şehir haline gelen Moskova Knezliğinin ve daha sonrasında Rus Çarlığının başkenti de olarak siyasi ve ekonomik olarak Rus tarihinin merkezi haline gelmiştir ve bu merkez üzerinden Rus tarihi genişlemiştir. Sadece Rus İmparatorluğu zamanında ‘’başkent’’ sıfatını kaybetmiştir.

Dünyanın en kuzey ve en soğuk metropolü olan ve sekiz asırdan fazla tarihe sahip olan Moskova, Rusya ve Doğu Avrupa’nın siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel merkezi olarak hizmet veren bir şehirdir. Dünyada en çok milyarderin bulunduğu 3. şehirdir.

MoskovaThe Moscow International Business Center (Moscow City), Avrupa ve dünyanın en büyük finans merkezlerinden biridir. Avrupa’nın en büyük gökdelenleri Moskova’da bulunmaktadır. Moskovalılar (Rusça: Москвичи / Moskviçi) Avrupa’nın veya dünyanın herhangi bi yerinden çok daha fazla dijital kamu hizmetlerinden yararlanmaktadır. Finans ve teknoloji alanında çok gelişmiş bir şehirdir.

Moskova Nehri üzerine kurulu olan şehirde kanalların üzerinden yaklaşık 49 köprü vardır.

AVRUPA BAŞKENTİ

MoskovaYaşam tarzı ve şehrin altyapısı açısından Moskova dünyanın diğer büyük şehirlerine (Londra, New York, Paris vs.) çok yönden benzerlikler göstermektedir. Şehrin çok uluslu ve global yapısı yabancıların şehre uyum sağlamasını çok daha kolay hale getirir.

ETKİNLİK ŞEHRİ

MoskovaMoskova festivaller, konserler, müzeler, spor etkinlikleri ve daha bir çok etklinliklerin gerçekleştiği bir şehirdir. Büyül miktarlarda para harcamadan bir çok etkinliğe de katılabilirsiniz. Tekne gezisi yapabilir, Soğuk Savaş döneminden kalma sığınaklarda 65 metreye kadar aşağıya inebilir, parklarda gezebilir ve özgürce istediğiniz bir kafeye oturabilirsiniz.

ÖĞRENCİ ŞEHRİ

QS (Quacquarelli Symonds)’ın Moskova üniversitelerinin prestijini ve eğitim geçerliliğini değerlendirmede uzmanların özellikle yaptığı araştırmalarda Moskova’nın popülerliği giderek artmakta.

İKLİM

Moskova’da kış Kasım ayının ortalarında başlar ve Mart ayının sonuna kadar devam eder. Kışları sıcaklık ortalama -10°C’dir. Yazları ise sıcaktır. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 23°C’dir. Sonbaharları özellikle Eylül ayında mevsim sıcaklıkları bazen 30°C’ye kadar ulaşabilir.

Back To Top