skip to Main Content

Rusya hakkında edinilen bilgiler, öğrencilerin üniversite tercihlerini doğrudan etkiliyor. Oldukça geniş bir ülke Rusya, federal yarı başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilen, Kuzey Avrasya’da yer alan bir ülkedir. Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesidir. Dünyada yaşam alanının sekize birini kaplayan bir ülkedir. Geniş bir alana yayılmış olan Rusya, çeşitli yer şekillerini barındırmaktadır. Rusya ismi ise Doğu Slavları’nın çoğunlukta yaşadığı Rus devletinden türemiştir. Başkenti Moskova’dır. Nüfusu 143 milyon olmak üzere dünyanın en kalabalık 9. ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rusya dinsel çeşitlilik açısından eşsiz bir ülkedir. En popüler olan dinler Hıristiyanlık, İslam, Budizm ve Yahudilik olmak üzere çeşitli inançlara sahip bireylerin bulunduğu çok kültürlü bir ülkedir. Rusya’da yaşamak ya da Rusya’da eğitim görmek isteyenler için Rusya hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Sınırları geniş Rusya’da eğitim, Rus kültürü, Rusya’da yaşam, Rusların genel özellikleri nasılmış gelin bakalım.

Rusya’da Yaşam

Rusya, dünyadaki en büyük ülkeler arasında yer alır. Rusya’da hayat maliyeti genel anlamda düşüktür. Para birimi Rus rublesidir. İklim olanakları açısından hepimiz Rusya’yı soğukluğuyla duymuşuzdur. Yaz aylarında ortalama 25 dereceyi bulan sıcaklık kış aylarında -15’lere kadar düşmektedir. Ulaşım açısından gelişmiş kara yolları ve tren ağları bulunmaktadır. Yemek kültürü açısından çeşitli ve zengin mutfağı bulunmaktadır.

Rus Kültürü

Rusya köklü tarihiyle kendine has birçok kültürel geleneğe sahiptir. Milli marş, Rus bayrağı, matruşka, çift başlı kartal gibi kültürel sembolleri bulunmaktadır. Çift başlı kartalın bir tarafı Asya’yı, diğer tarafı Avrupa’yı simgelemektedir. Ruslar için her zaman aile en önde gelmektedir. Sanat ve el işi de Ruslar için çok önemlidir.

Ruslar, Paskalya, Noel Bayramı, İvan Kupala, Maslenitsa isimli özel günleri kutlamaktadırlar. Yemek kültüründen bahsedecek olursak, en ünlü yemeği borş çorbasıdır. Zeytin salatası ve Vingret salatası da en çok tercih edilen salatalardır. Rusya hakkında belki de duyduğunuz en meşhur etkinlik gece hayatıdır. Ruslar gece hayatını çok severler ve eğlenmeyi çok iyi bilirler.

Rusya’da Eğitim

İstediğiniz eğitimi almak, hayalinizdeki mesleği yapmak istiyorsanız Rusya bunun için çok uygun bir ülkedir. Köklü ve saygın üniversitelere sahip bir ülkedir. Hayat şartlarının ucuz maliyetli olması açısından tercih edilebilir bir ülkedir. Aynı zamanda yüksek eğitim kalitesi ve konaklama imkanı da sunar. Rusya’da eğitim görmek isteyen adaylar öncelikle 1 senelik Rusça hazırlık eğitimi alırlar.

Sonrasında diledikleri bölümden eğitim görürler. Konaklama ve yurt olanaklarına değinmek gerekirse, 2-3 kişilik konforlu odaları bulunan yurtları bulunmasıyla beraber, tüm yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilir biçimde tasarlanmıştır. Aynı zamanda istediğiniz bölümü Türkiye denkliği ile sunmaktadır.

Rusların Genel Özellikleri

Bütün ülkelerin olduğu gibi Rusya’nın da kendine has kültürel özellikleri bulunmaktadır. Rusya hakkında bilgi almak istediğinizde en merak edeceğiniz ve size en çok yardımcı olan Rus kültürünü bilmek olacaktır. Ruslar misafir ağırlamayı çok severler ve hediyesiz ziyarete gitmezler. Özellikle misafirperverlikleri çok meşhurdur. Parasız kalmamak için evde ıslık çalmamak, önemli olaylardan önce “Ne yumak ne de tüy” dilemek gibi inanışları bulunuyor.

Eğer Rusya’da eğitim alacaksanız sınavlar sırasında topuğunuzun altına 5 ruble para koymanız, sınav haftası saç kesimi yapmamanız, sınavdan önceki gece yarısında pencereden defterinizi sallayarak şans dilemeniz gerekiyor. Çünkü bunlar da Rusların inanışları arasında! Ayrıca Ruslar gerçek dostluğa önem verirler, şaka yapmayı severler ve yabancılara gülmezler.

Rusya’daki üniversitelere, bölümlere ve eğitim imkanlarına ulaşmak için web sitemizi inceleyebilir, bizlerle iletişim kurabilir, Rusya’daki üniversiteler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Back To Top