skip to Main Content

Rusya’da diş hekimliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri farklı alternatifler bulunur. Diş hekimliği, ağız ve diş sağlığı alanında çalışmalarda bulunacak yeterlilikte kişilerin yetişmesini sağlar. Rusya üniversiteleri arasında yer alan köklü ve yenilikçi üniversitelerin bazılarında diş hekimliği eğitimi verilmektedir. Eğitim vermekte olan üniversitelerden bazıları, YÖK denkliğine sahiptir. Bu sayede öğrenciler, mezun olduktan sonra Türkiye’de de çalışma şansı elde eder. Peki Rusya’da diş hekimliği okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Diş Hekimliği Kaç Yıl?

Diş ve ağız sağlığı alanında çalışmalarda bulunacak kişilerin, diş hekimliği bölümünde eğitim görmesi gerekir. Hastaların yaşadıkları problemlere müdahalede bulunacak, gerekli tedavi yöntemlerini belirleyecek ve hastanın olası diş ve ağız sağlığını tehdit eden problemlerini çözüme kavuşturacak yeterlilikteki kişilerin yetişmesini sağlayan diş hekimliği bölümü, farklı üniversitelerde verilmektedir.

Diş hekimliği alanında eğitim görecek kişiler, birçok farklı ders üzerinden eğitim alır. Bu derslerden bazılarını genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Protetik Diş Tedavileri
  • Davranış Bilimi
  • Metabolizma
  • Diş Hekimliği Radyolojisi

Belirtilen derslerin her biri, öğrencilerin diş hekimliği alanında bilgi birikimini arttırmasını olanaklı hale getirmektedir. Rusya’da diş hekimliği kaç yıl sorusunun cevabını merak edenler için 5 yıllık bir eğitim süresi olduğunu belirtmek mümkündür. Öğrenciler, diş hekimliği alanında eğitim görebildikleri gibi yabancı dil alanında da kendisini geliştirebilir. Peki diş hekimliği alanında Rusya’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri alternatifler hangileridir?

Rusya Diş Hekimliği Fiyatları

Diş hekimliği fiyatları, üniversiteye göre değişkenlik gösterir. Rusya’daki üniversitelerden bazıları oldukça yüksek fiyat üzerinden eğitim vermekle birlikte her bütçeye uygun seçenek bulunur. Diş hekimliği alanında eğitim sunmakta olan Rus üniversiteleri ve yıllık bölüm ücretlerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
St. Petersburg Pavlov Devlet Tıp Üniversitesi4500$60$
Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov8500$125$
Kazan Devlet Tıp Akademisi8250$30$
Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi6800$40$
Kazan Federal Üniversitesi4750$10$
Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi4600$35$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi7000$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi8500$120$

Rusya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler, belirtilen seçenekler arasından tercihte bulunabilmektedir. Üniversite ve üniversite kayıt dönemleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bizlerle iletişim kurabilirsiniz. Sizlere sunulan üniversitelerden arzu ettiklerinizi tercih ederek kendinizi diş hekimliği alanında eğitim görebilirsiniz.

Back To Top