skip to Main Content

Rusya’da matematik okumak

Rusya’da matematik okumak isteyen Türk öğrencilerine sunulan alternatifler oldukça fazladır. Popüler bir bölüm olan matematik; sayılar, şekiller üzerine geçmişten günümüze incelemelerde bulunan bir bilim dalıdır. Birçok bilimin gelişmesini sağlayan matematik hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinde göz önünde olan bölüm olarak dikkatleri üzerine çeker. Gerçek hayatla sıkı sıkıya bir ilişkisi bulunan matematik eğitimi, farklı dersler üzerinden sunulmaktadır. Rusya’da matematik okumak isteyen öğrencilerin kendilerine sunulan alternatifler üzerinden tercihte bulunması olanaklıdır. Peki Rus üniversitelerinin hangilerinde matematik eğitimi bulunuyor?

Rusya’da Matematik Okumak

Geniş kapsamlı bilim dallarından bir tanesi olan matematiğin dili sayılardır. Birçok bilim dalının gelişmesine katkıda bulunan matematik, fizik bilimi için de vazgeçilmezler arasında yer alır. Dolayısıyla farklı bilim dallarında ilerlemek isteyen kişilerin matematik biliyor olması gerekmektedir. Rusya’da, matematik alanında eğitim veren birçok üniversite bulunur. Bu üniversitelerin eğitim politikaları birbirinden farklı olsa da oldukça benzer dersler üzerinden eğitim verilmektedir. Yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri birbirinden farklı olan üniversitelerde genel olarak şu şekilde sıralanabilen dersler yer alır:

  • Soyut Matematik
  • Doğrusal Cebir
  • İleri Matematik
  • Sayılar Teorisi

Bu ve bunun gibi dersleri alarak matematik alanında kendisini yetiştiren öğrenciler, Rusya’da aldıkları üniversite diplomasını Türkiye’de de kullanabilir. Peki Rusya’da matematik okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir?

Rusya’da Matematik Eğitimi Sunan Üniversiteler

Matematik bölümüne sahip ve bu bölüm üzerinden eğitim veren Rus üniversitelerinin sayısı bir hayli fazladır. Yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan üniversitelerin aylık yurt ücretleri de farklılık gösterir. Ayrıca üniversitenin bulunduğu şehrin hayat şartlarına göre aylık ortalama şehir giderleri de birbirinden farklı olacaktır. Rusya’da matematik eğitimi alabileceğiniz üniversiteleri genel olarak şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Kazan Federal Üniversitesi2500$10$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2200$35$
Ural Federal Üniversitesi2750$30$
St. Petersburg İTMO Üniversitesi3500$60$
St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi3300$80$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi5200$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi3500$120$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi4300$100$
Moskova Devlet Üniversitesi5500$100$

Yenilikçi ve teknolojik bir eğitim anlayışı üzerinden eğitim sunan Rus üniversiteleri, matematik alanında en iyi eğitimi almanızı sağlayacaktır. Matematik bölümünün yanı sıra işletme mühendisliği, kamu mühendisliği gibi alanlarda da eğitim almak için Rus üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Yenilikçi eğitim sunan Rus üniversitelerinde YÖK denkliği bulunduğu için aldığınız diplomayı Türkiye’de de kullanabilirsiniz.

Rus üniversitelerinde eğitime dair her şeyi bizlerle iletişim kurarak öğrenebilirsiniz. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri, kayıt dönemleri, aylık yurt ücretleri ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hayalinizdeki bölümü okumak istiyorsanız, sizlere farklı alternatifler üzerinden sunulan Rus üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

 

Back To Top