skip to Main Content

Rusya’da mekatronik mühendisliği okumak

Rusya’da mekatronik mühendisliği okumak isteyen Türk öğrencileri, yenilikçi ve teknolojik üniversitelerde eğitim alabilir. Son zamanların dikkat çeken bölümlerinden bir tanesi olan mekatronik mühendisliği; elektronik, mekanik ve bilgisayar mühendisliğinin özelliklerini taşıyan bir mühendislik dalıdır. Üretim sürecindeki değişikliklerin ortaya konulmasından önce maliyet, verimlilik gibi hususlar göz önünde tutulmaktadır. Gerekli iyileştirmeler yapılarak potansiyel çözümler adına bilgisayar destekli yazılımların kullanıldığını belirtmek olanaklıdır. Mekatronik mühendisliği, temel olarak bu konularda yetkin kişileri yetiştiren bir bölümdür. Peki Rusya’da mekatronik mühendisliği okumak isteyen öğrencilere sunulan alternatifler nelerdir?

Rusya’da Mekatronik Mühendisliği Eğitimi

Mekatronik mühendisliği, geniş bir alanı kapsayan bir mühendislik türüdür. Mekatronik mühendisliği alanında eğitim vermekte olan üniversiteler, öğrencilerin bu alanda yetkinlik kazanmasını sağlar. Bölümden mezun olan öğrenciler; insan-makine etkileşimi, tıbbi teknoloji, insansız hava ve kara taşıtları gibi alanlarda çalışma şansına sahiptir. Bölümü başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, genel olarak şu sorumlulukları yerine getirmek durumundadır:

  • Çeşitli teknolojileri kullanarak yeni ürünlerin tasarlanmasını sağlamak
  • Elektronik sistemleri, mekanik ve bilgisayar teknolojilerini kullanarak endüstriyel alanlardaki sorunlara inovatif çözümler bulmak
  • Madencilik, sualtı arama, ormancılık gibi görevlerde kullanılacak mekanik, elektronik ve bilgisayar destekli yöntemler geliştirmek
  • Var olan geliştirme ya da üretim prosedürlerini analiz etmek

Rusya’da, yenilikçi ve teknolojik eğitimi benimseyen ve mekatronik mühendisliği alanında eğitim sunan pek çok farklı üniversite bulunur. Öğrenciler, yıllık bölüm ücreti ve aylık yurt ücreti birbirinden farklı olan üniversitelerde mekatronik mühendisliği eğitimi alabilmektedir.

Rusya’da Mekatronik Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Astrahan Devlet Üniversitesi, Ural Federal Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversitede mekatronik mühendisliği eğitimi mevcuttur. Her bir üniversitenin eğitim anlayışı birbirine benzerdir. Rusya’da mekatronik mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversiteler şu şekildedir:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Astrahan Devlet Üniversitesi2000$40$
Nijniy Novgorod Politeknik Üniversitesi2500$65$
Ural Federal Üniversitesi3200$30$
St. Petersburg ITMO Üniversitesi3500$60$
Moskova Devlet Teknik Üniversitesi5100$100$

Öğrenciler, kendilerine sunulan yenilikçi eğitim kurumlarından eğitim alabilmektedir. Arzu ettiğiniz üniversitede eğitim almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Back To Top