skip to Main Content
Rusya'da mühendislik okumak

Rusya’da mühendislik okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin tercih edebilecekleri farklı seçenekler mevcuttur. Mühendislik bölümü, matematiksel ve sosyal verileri kullanarak yeni sistemler üreten ve geliştiren kişilerin yetişmesine olanak tanır. Oldukça kompleks bir bölüm olan mühendisliğin alt dalları da oldukça geniştir.

Çalışma sahalarına göre sıralanan mühendislik bölümleri genetik mühendisliği, inşaat mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği şeklinde sıralanabilir. Geniş bir çalışma alanına sahip olan mühendislerin aldıkları eğitimin niteliği oldukça önemlidir. Peki Rusya’da mühendislik okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri seçenekler ve üniversitelerin bölüm ücretleri nelerdir?

Rusya’da Mühendislik Eğitimi

Karmaşık sistemleri analiz eden, inovatif üretimlerde bulunan mühendisler, geniş bir çalışma alanına sahiptir. Hem Türkiye hem de farklı ülkelerden pek çok öğrenci, üniversite eğitimi için mühendislik bölümünü tercih etmektedir. Bölüm, alanda yetkin insanların yetişmesini sağlar. Mühendislik alanında eğitim alan kişilerin görev ve sorumlulukları oldukça geniştir.

Bunları genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Müşterilerle iletişim kurarak iş yönetimini sağlamak
  • Araştırma fikirlerini geliştirmek ve bunları teknik planlara dönüştürerek çalışmalarda bulunmak
  • Projeleri yöneterek çalışmaların sistemli bir şekilde devam etmesini sağlamak
  • Sektörel yenilikleri araştırmak ve çalışmalarında inovatif adımlar atmak

Mühendislik alanında eğitim alacak öğrenciler, farklı dersler üzerinden bilgi birikimlerini arttırmaktadır. Peki hangi üniversitelerde mühendislik bölümü bulunur?

Rusya’da Mühendislik Eğitimi Fiyatları

Rusya’da eğitim sunmakta olan üniversitelerin her biri, yenilikçi ve teknolojik bir eğitimi benimser. Bu nedenle özellikle Türk öğrencileri, Rus üniversitelerinde eğitim almak ister. Mühendislik alanında eğitim veren pek çok Rus üniversitesi bulunmaktadır. Bu üniversiteleri şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Tomsk Milli Araştırma ve Teknik Üniversitesi
  • Nizhny Novgorod Lobachevsky Devlet Üniversitesi
  • MISIS Üniversitesi Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi
  • V. İ. Lenin St. Petersburg Devlet Elektronik Üniversitesi

Bizlerle iletişim kurarak arzu ettiğiniz konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Back To Top