skip to Main Content

Rusya’da siyaset bilimi okumak

Rusya’da siyaset bilimi okumak, Türk öğrencileri tarafından ilgi görür. Siyaset bilimi; siyasi değişimlerin ve kararların analiz edilmesi, toplumsal olay ve olguların anlaşılması gibi hususları amaç edinir. Geniş bir içeriğe sahip olması, sıklıkla tercih edilen bir bölüm olmasını sağlar. Rusya’da öğrenci olmak isteyen pek çok Türk öğrencisi, seçimini siyaset bilimi bölümü üzerinden yapar. Rusya’da siyaset bilimi okumak isteyen öğrenciler için farklı alternatifler vardır. Moskova Devlet Üniversitesi, St. Petersburg Devlet Üniversitesi, Türklerin tercih edebilecekleri üniversitelerden bazılarıdır.

Rusya’da Siyaset Bilimi Okumak

Rusya’da siyaset bilimi öğrenimi görmek isteyen öğrenciler, çeşitli dersler üzerinden eğitimlerini alır. Siyaset bilimi, özü itibarıyla spesifik bir bölümdür. Genellikle ilgili ülkenin siyasi perspektifi üzerinden dersler alınır. Fakat genel dersler de olduğundan, öğrenciler dünya siyaseti hakkında da eğitim almış olur.

Rusya’da siyaset bilimi okumak isteyen Türk öğrencileri için farklı alternatifler bulunur. Her biri yenilikçi eğitimiyle ön plana çıkmış olan üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri değişiklik gösterir. Bu nedenle öğrencilerin ilk önce gitmek istedikleri üniversiteleri tespit etmesi gereklidir. Rus üniversitelerinde YÖK denkliği bulunduğundan, öğrenciler almaya hak kazandıkları diplomaları Türkiye’de de kullanabilir.

Rusya’da Siyaset Bilimi Eğitimi Veren Üniversiteler ve Ücretleri

Siyaset bilimi eğitimi veren Rus üniversiteleri çeşitlilik gösterir. Üniversitelerin eğitim programları birbirinden farklı olmakla birlikte genel olarak benzer bir sistem üzerinden eğitim verilir. Rusya’da siyaset bilimi eğitimi veren üniversiteler ve yıllık bölüm ücretleri ile aylık yurt ücretleri tablodaki gibidir:

Zorunlu Sağlık SigortasıAylık Yurt ÜcretiYıllık Bölüm Ücreti
Astrahan Devlet Üniversitesi160$50$2000$
Kuban Devlet Üniversitesi160$30$2000$
Kazan Federal Üniversitesi160$10$2600$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi160$35$2500$
Ural Federal Üniversitesi160$30$2750$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi180$100$6000$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi220$120$4200$
Moskova Devlet Üniversitesi200$100$7000$

Belirtilen üniversitelerde siyaset bilimi eğitimi alınabilir. Rusya’da Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği eğitimi için bizlerle iletişim kurabilir, istediğiniz bölümlerde eğitim alma fırsatından yararlanabilirsiniz.

Back To Top