skip to Main Content

Rusya’da sosyoloji okumak

Rusya’da sosyoloji okumak isteyen Türk öğrenciler için alternatifler oldukça fazladır. Yenilikçi eğitim sunan birçok üniversitede sosyoloji eğitimi yer alır. Üniversitelerin yıllık bölüm ücretleri ve aylık yurt ücretleri değişiklik gösterdiğinden, bu tür hususlara dikkat ederek tercihte bulunmak gerekir. Rusya’da sosyoloji okumak nedir merak eden öğrenciler için sosyolojinin bir toplum bilimi olduğunu belirtmek mümkündür. Sosyal sorunların tespit edilmesi, sorunlarla ilgili çözüm önerileri geliştirilmesi, gelecekteki toplumsal yaşamın öngörülmesi; sosyologlar tarafından gerçekleştirilir. Peki Rusya’da sosyoloji eğitimi nedir, hangi üniversiteler sosyoloji eğitimi veriyor?

Rusya’da Sosyoloji Okumak

Birçok farklı üniversitenin bulunduğu Rusya’da yer alan üniversiteler yenilikçi eğitim sunar. Bunun yanı sıra çoğu üniversitede YÖK denkliği bulunduğundan, mezuniyet sonrası alınan diploma Türkiye’de de kullanılabilir. Bu ve bunun gibi nedenlerden ötürü Rusya, Türk öğrencileri tarafından sıklıkla tercih edilen ülkelerden bir tanesidir.

Rusya’da sosyoloji okumak isteyenler için farklı alternatifler bulunduğunu belirtmek mümkündür. Moskova Devlet Üniversitesi, St. Petersburg şehri üniversiteleri içerisinde yer alan St. Petersburg Devlet Üniversitesi ve daha pek çok üniversitede sosyoloji eğitimi almak olanaklıdır. Sosyoloji eğitiminde farklı dersler yer alır. Bazı dersler eğitimin verildiği ülkeye özel spesifik derslerdir. Bunun yanı sıra çoğu ders genel sosyoloji dersleridir.

Rusya’da Sosyoloji Eğitimi Veren Üniversiteler

Sosyoloji eğitimi veren Rus üniversiteleri oldukça fazladır. Rusya’da sosyoloji okumak isteyenler için alternatifler arasında yer alan üniversiteler ve yıllık bölüm ücretleri şu şekildedir:

Yıllık Bölüm ÜcretiAylık Yurt Ücreti
Astrahan Devlet Üniversitesi2700$50$
Kuban Devlet Üniversitesi2200$30$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi2200$35$
Baltık Federal Üniversitesi2100$25$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi4500$100$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi3500$120$
Moskova Devlet Üniversitesi6000$100$

Belirtilen üniversitelerin her birinde sosyoloji bölümü mevcuttur. Üniversiteler arasında eğitim programı konusunda farklılıklar olsa da genel olarak eğitim standartları benzerdir. Yıllık bölüm ücretleri birbirinden farklı olan üniversitelerin yıllık bölüm ücreti ve aylık yurt ücreti üzerinden tercihte bulunmak olanaklıdır.

Back To Top