skip to Main Content

Rusya’da tıp okumak

Rusya’da tıp okumak isteyen Türk öğrencileri, köklü Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunma şansına sahiptir. Hastaların sağlık sorunlarını giderecek yetkinlikteki kişileri yetiştirmeyi hedefleyen tıp, oldukça önemli bölümler arasında yer alır. Bölümden mezun olan kişiler, hastalara en uygun tedaviyi uygulama becerisine sahip olmalıdır. Bu nedenle tıp eğitiminin hangi üniversiteden alındığı bir hayli önemli bir konudur. Tıp eğitimini Rusya’da almak isteyen kişilerin merak ettikleri pek çok konu bulunur. Bu konular arasında, Rusya’da tıp okumak ne kadar, Rusya’da tıp okumak için gerekenler yer almaktadır. Peki Rus üniversitelerinde tıp eğitimi almak isteyen kişilerin tercih edebilecekleri üniversiteler hangileridir? Tıp eğitimi alacak kişilerin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Rusya’da Tıp Eğitimi

Birçok Rus üniversitesi, yabancı uyruklu öğrencilere tıp eğitimi sunmaktadır. Bu bağlamda hem Türkiye hem de dünyanın farklı ülkelerinden öğrenciler, tıp bölümünde eğitim alabilmek için Rus üniversitelerini tercih edebilir. Tıp bölümünde eğitim almayı düşünen kişilerin sahip olması gereken çeşitli özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Disiplinli çalışma anlayışı
  • Sorumluluk sahibi olmak
  • Soğukkanlı olmak
  • İnsan sorunlarına karşı duyarlı olmak
  • Sağlık sektörüne karşı ilgili olmak

Oldukça uzun bir eğitim-öğretim hayatını bünyesinde barındıran tıp bölümü, birçok farklı ders üzerinden eğitim verilen bölümler arasında yer almaktadır. Öğrenciler eğitim-öğretim hayatları boyunca Doku Biyolojisi, Dahili Tıp Bilimleri, İç Hastalıkları gibi dersler üzerinden eğitimlerine devam eder. Tıp bölümünde eğitimlerini tamamlayan kişiler, özel ya da devlet kurumlarında çalışma şansına sahiptir.

Rusya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

Köklü tarihe sahip olan ve yenilikçi eğitim anlayışını benimseyen pek çok Rus üniversitesi, öğrencilere tıp alanında eğitim veriyor. Rusya’da tıp okumak isteyen Türk öğrencilerinin tercih edebilecekleri bölümlerden bazıları şunlardır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
St. Petersburg Pavlov devlet Tıp Üniversitesi4500$60$
Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov8500$125$
Kazan Devlet Tıp Akademisi7800$30$
Nijniy Novgorod Devlet Tıp Akademisi6800$40$
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi3750$35$
Baltık Federal Üniversitesi3000$25$
Kazan Federal Üniversitesi6350$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi6500$50$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi8500$120$
St. Petersburg Devlet Üniversitesi7200$100$
Moskova Devlet Üniversitesi7700$100$

Rusya’da tıp eğitimi almak istiyorsanız, sizlere sunulan üniversiteler arasından tercihte bulunabilirsiniz. Böylelikle arzu ettiğiniz bölümde eğitim alma ve kendinizi istediğiniz alanda geliştirme şansı elde edebilirsiniz.

 

Back To Top