skip to Main Content

Rusya’dan haberler, özellikle Rusya’da eğitim alacak öğrenciler tarafından merak edilmekte olup Rusya’daki eğitimle yakından ilgili bilgileri kapsar. Dünyaca ünlü pek çok üniversitenin yer aldığı Rusya, eğitim konusunda yurt dışından gelen öğrencilere benzersiz imkanlar sunar. Bu olanakların her biri, öğrencilerin istedikleri bölümde yenilikçi eğitim almasını sağlar.

Birçok Rus üniversitesinde YÖK denkliği bulunur. Bu sayede Türk öğrenciler, eğitimlerini aldıktan sonra çalışma hayatlarına Türkiye’de devam edebilir. Bunun yanı sıra Rusya’da eğitim alırken Türkiye’ye yatay geçiş yapmak da olanaklıdır. Bu hususların her biri, Rusya’nın Türk öğrenciler için avantajlı bir konumda bulunmasını sağlar.

Rusya’da Sınavsız Üniversite Okumak

Rusya’da sınavsız üniversite okumak mümkündür. Lise diplomasını alan Türk öğrenciler, yabancı öğrencilere eğitim sunan Rus üniversiteleri arasından tercihte bulunabilir. Türk öğrencilerin tercih edebileceği pek çok bölüm mevcuttur. Lisans programlarında yer alan bölümlerde eğitim süresi genellikle 4 yıldır. Fakat bazı bölümlerde eğitim süresi çok daha uzun olabilir. Bunun yanı sıra yüksek lisans programlarında eğitim sürelerinin genel itibarıyla 2 yıl olduğu bilinmektedir.

Rusya’dan haberler içinde en dikkat çekeni, sınavsız bir şekilde başvuru yapılabilen üniversitelerle ilgili bilgilerdir. İstediğiniz bölüme kaydolmak için lise diplomanızın bulunması yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra herhangi bir sınava girme zorunluluğunuz bulunmaz.

Rusya’da Sınavsız Üniversite Okunur mu?

Almanya, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde üniversite okumak için sınava girilmesi gerekebilir. Fakat bu durum, Rusya’daki pek çok üniversitede geçerli değildir. Dolayısıyla yalnızca lise diplomanızı kullanarak üniversiteye kaydolmak istiyorsanız, Rus üniversiteleri sizin için ideal olacaktır. Üniversite tercihinde sizlere sunulan seçenekler oldukça fazladır.

Moskova üniversiteleri, Kazan üniversiteleri; seçeneklerden sadece birkaçıdır. Rusya’nın farklı şehirlerinde bulunan üniversiteler, yenilikçi ve teknolojik eğitimi ile ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle iyi bir eğitim için Rusya üniversitelerini tercih etmeniz olanaklıdır.   

Rus Üniversitelerinde YÖK Denkliği Var mı?

Rus üniversitelerinde YÖK denkliği var mı, Rusya’da alacağı diplomasını Türkiye’de kullanmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla cevabı merak edilen bir sorudur. YÖK denkliği olan Rus üniversiteleri bir hayli fazladır. Dolayısıyla bu üniversitelerden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz. Yükseköğretim Kurulu, dünyanın pek çok üniversitesi ile özel bir anlaşma içerisindedir. Buna göre, iş birliği içerisinde olunan üniversitelerden mezun olan öğrenciler, diplomalarını Türkiye’de de kullanabilir ve iş hayatına Türkiye’de devam edebilir.

Rusya’da Alınan Diploma Türkiye’de Geçerli mi?

Rusya’da alınan diploma, ilgili üniversitede YÖK denkliği bulunuyorsa Türkiye’de geçerlidir. Eğitim tamamlandıktan sonra öğrenci, YÖK denkliğine başvurabilir. Bu noktada iki önemli husus bulunur. Bu hususlar ise şu şekildedir:

  • Eğitim alınan üniversite, YÖK tarafından belirlenmiş uluslararası listelerde yer almalıdır.
  • İlgili üniversite, dünya sıralamasında önemli bir konumda bulunmalıdır.

Rusya’da Okumak Neden Avantajlı?

Rusya’dan haberler içerisinde yer alan Rusya’da okumanın avantajları, öğrencilerin Rusya’yı eğitim için tercih etmesini sağlar. Öncelikle belirtmek gerekir ki Rusya, yenilikçi ve teknolojik eğitim veren birçok üniversiteye sahiptir. Ayrıca Rusya’da yurt dışından gelen öğrencilere eğitim sunan üniversitelerin sayısı oldukça fazladır. Öte yandan Rusya’da eğitim almak birçok ülkeye göre çok daha kolaydır. Bu hususlar nedeniyle Türk öğrencilerinin eğitim için tercih ettikleri ülkelerden ilki, Rusya olmaktadır.

Rusya’da Hangi Bölümlerde Eğitim Alınabilir?

Rusya’da hangi bölümlerde eğitim alınabilir sorusu kapsamında, birçok bölümün popüler olduğunu belirtmek mümkündür. Bu bölümlerin sayısı fazla olmakla birlikte bazıları şu şekildedir: Mimarlık, diş hekimliği, tıp, psikoloji, pilotaj, mütercim tercümanlık, elektrik-elektronik mühendisliği.

Rusya’dan haberler için bizlerle iletişim kurabilir, arzu ettiğiniz bölümlerde yenilikçi eğitimler alabilirsiniz.

Back To Top