skip to Main Content

Rusya’da eğitim ücretleri

Rusya’da eğitim ücretleri, birçok Avrupa ülkesine göre çok daha düşük maliyetlidir. Aynı zamanda Rusya eğitim standartları bakımından da yüksek standartta eğitim alabilme imkanı sunar. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan Rus üniversiteleri, çok daha düşük maliyetlerle yüksek kalitede eğitim alabilme imkanı vadeder. Bununla birlikte Rusya’da eğitim ücretleri tercih edilecek olan üniversitenin kalitesine göre de farklılık gösterir. Özellikle Türkiye’den yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için Rusya’nın oldukça cazip bir fırsat vadettiğini söylemek mümkündür. Üstelik Rusya, eğitim için harcanacak para kadar yaşamak için ihtiyaç duyulan maliyetler konusunda da önemli imkanlar sağlar. Rusya’da yaşam, diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük maliyetli olmakla birlikte ortalama bir öğrencinin 200-350 USD aralığında aylık bütçeyle Rusya’da yaşam sürmesi mümkündür.

rusyada-hazırlık-ücretleri-ne kadarRusya’da Eğitim Ücretleri Ne Kadar?

Rusya’da eğitim ücretleri, tercih edilecek üniversite ve lisans programına göre farklılık gösterir. Tıp, mühendislik, mimarlık, inşaat, madencilik, denizcilik gibi birçok özel alanda eğitim veren üniversiteye ev sahipliği yapan Rusya, Türkiye’den gelen öğrenciler için geniş yelpazeli üniversite ve üniversite eğitim programı seçeneklerine sahiptir.

St. Petersburg, Moskova, Nijniy Novgorod ve Kazan gibi şehirler, Rusya’da en çok öğrencinin ikamet ettiği kentlerdir. Yüksek nüfusları, eğitim olanakları ve sosyal yaşam alanlarıyla yurt dışında sıra dışı bir eğitim imkanı vadeden bu şehirlerde yaşam, öğrenciler için düşük maliyetlidir. Burada öğrencilerin beklentileri ve yaşam standartları ortalama maliyetleri hesaplamak adına son derece belirleyicidir.

Söz konusu şehirlerde yer alan üniversitelerin dünya sıralamasındaki konumu Rusya’da eğitim ücretleri konusunda belirleyici bir diğer husustur. Aynı zamanda tercih edilen bölüm de yine fiyatları etkileyen bir diğer faktördür. Tüm bunlara ek olarak Rusya’da;

  • Hazırlık
  • Yüksek Lisans
  • Doktora

Eğitimi almak da olanaklıdır. Tüm bu eğitim seçenekleri de yine Avrupa’nın diğer ülkelerinde olduğundan çok daha düşük maliyetler içerir.

Rusya’da Hazırlık Eğitimi Ücretleri

Rusya’da eğitim ücretleri kapsamında hazırlık eğitimi de önemli bir yer tutar. Bazı bölümler zorunlu olarak hazırlık programı içerdiği gibi bazı bölümlerde hazırlık eğitimi almak zorunlu değildir. Bununla birlikte hazırlık eğitimi ve üniversite eğitiminin yıllık bazda fiyatlandırıldığı ve buna bağlı olarak çeşitli paketlerle öğrencilerin çok daha düşük maliyetlerle Rusya’da üniversite eğitimi alabileceği belirtilmelidir.

Rusya’da hazırlık eğitimini tamamlamak isteyen öğrenciler için her bir üniversitenin ortalama hazırlık ücreti maliyeti paketler haline şu şekildedir:

Üniversite Adı Şehir Hazırlık Paket Tutarı
Kazan Devlet Tıp AkademisiKazan4.500 USD
Kazan Veterinerlik AkademisiKazan3.800 USD
Kazan Federal Üniversitesi (İngilizce)Kazan5.400 USD
Kazan Federal Üniversitesi (Rusça)Kazan 4.900 USD
Kazan Enerji ÜniversitesiKazan4.550 USD
Kazan Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi Kazan4.700 USD
Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık ÜniversitesiNijniy Novgorod3.800 USD
Nijniy Novgorod Devlet Teknik ÜniversitesiNijniy Novgorod4.000 USD
Nijniy Novgorod Agronomi AkademisiNijniy Novgorod3.800 USD
Nijniy Novgorod Dil ÜniversitesiNijniy Novgorod4.600 USD
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet ÜniversitesiNijniy Novgorod4.600 USD
Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi (Tıp Hazırlık Programı)Nijniy Novgorod4.600 USD
Moskova Devlet ÜniversitesiMoskova9.500 USD
Moskova Devlet Teknik ÜniversitesiMoskova 8.250 USD
Moskova Devlet İnşaat ÜniversitesiMoskova8.000 USD
Moskova Uluslararası İlişkiler ÜniversitesiMoskova9.500 USD
Rusya Halkların Dostluğu ÜniversitesiMoskova8.500 USD
Tomsk Devlet ÜniversitesiTomsk5.000 USD
Tomsk Politeknik ÜniversitesiTomsk4.800 USD
St. Petersburg ITMO Üniversitesi St. Petersburg6.000 USD
St. Petersburg Devlet ÜniversitesiSt. Petersburg6.700 USD
St. Petersburg Politeknik Üniversitesi St. Petersburg6.100 USD
Novosibirsk Devlet ÜniversitesiNovosibirsk5.200 USD
Novosibirsk Devlet Üniversitesi (İngilizce Tıp Hazırlık Programı)Novosibirsk6.850 USD

SSS

Rusya’da Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Rusya’da eğitim yılının başlangıcı her sene eylül ayının ilk günüdür. 1 eylül tarihinde eğitime başlayan eğitim kurumları, eğitim yılını 30 haziranda tamamlar. Rus üniversitelerinden bazıları ise özel durumlarda yurt dışından gelen öğrenciler için başlangıç tarihlerinin değişkenlik gösterdiği farklı bir akademik program oluşturabilir.

Rusya’da Üniversite Kaç Ay?

Rusya’da üniversiteler bir akademik yıl içerisinde ortalama olarak 10 ay açık kalır. Eylül ayında başlayan akademik yıl, haziran ayında tamamlanır. Bazı durumlarda ise üniversiteler bu programa sadık kalmadan özel bir program hazırlayabilir.

Rusya’da Tıp Okumak Kaç Para?

Rusya’da tıp okumak için yıllık bazda ortalama olarak 4800 ile 5000 USD aralığında maliyet içerir. Üniversiteye göre bu maliyet, farklılık gösterebilir.

Rusya’da Üniversite Kaç Yıl?

Rusya’da üniversite eğitim süresi Türkiye’de olduğu gibi lisans programları için 4, ön lisans programları içinse 2 yıldır. Tıp eğitimi ise ortalama olarak 6 yıldır. Bununla birlikte diş hekimliği, hemşirelik ve eczacılık gibi uzmanlık gerektiren bölümler için eğitim süresi ortalama 5 senedir.

-RUSYA’DAKİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ-

Back To Top