skip to Main Content

Rusya’da radyo ve televizyon okumak

Rusya’da radyo ve televizyon okumak isteyen Türk öğrencileri, YÖK denkliği bulunan Rus üniversiteleri sayesinde Türkiye’de geçerli bir diploma elde edebilir. Birçok Rus üniversitesinde radyo ve televizyon bölümü bulunmaktadır. Bu üniversitelerin her birinde eğitim programı farklılık gösterse de temelde medya ve iletişim konusunda yetkin bireylerin yetiştirilmesi her üniversitenin ortak amacıdır. Rusya’da radyo ve televizyon okumak isteyen Türk öğrencileri; Kazan Federal Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi başta olmak üzere farklı alternatifler arasından tercihte bulunabilir.

Rusya’da Radyo ve Televizyon Okumak

Radyo ve televizyon bölümü, medya ve iletişim alanlarında profesyonel olarak çalışacak kişilerin yetiştirilmesini amaç edinir. Bu bağlamda bireylerin eğitimli hale gelmesi için çeşitli dersler üzerinden eğitim verilir. Bu derslerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Reklamcılık
  • Medya Okuryazarlığı
  • Radyo ve Televizyona Giriş
  • Medya Eleştirisi
  • Film Eleştirisi

Bu bölümlerin yanı sıra ilgili ülkeye özel derslerin bulunduğu da bilinmektedir. Rusya’da radyo ve televizyon okumak isteyen öğrenciler, yabancı uyruklu öğrencilere eğitim veren üniversiteler arasından tercihte bulunabilmektedir.

Her üniversitenin yıllık bölüm ücretinin yanı sıra eğitim programı da birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra üniversitelere kayıt tarihleri benzer dönemler içerisindedir. Bu nedenle Rusya’da radyo ve televizyon okuyacak kişilerin kayıt tarihleri içerisinde üniversiteye kaydolması gerekmektedir. Peki Rusya’da hangi üniversiteler radyo ve televizyon bölümünde eğitim verir?

Rusya’da Radyo ve Televizyon Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Farklı bölgelerde yer alan Rus üniversitelerinin büyük bir kısmı oldukça köklüdür. Bunun yanı sıra yenilikçi ve teknolojik bir eğitim anlayışına sahiptir. Bu nedenle radyo ve televizyon, Rusya’da ingilizce ekonomi, Rusya’da inşaat mühendisliği başta olmak üzere birçok bölüm için Rus üniversiteleri tercih edilmektedir.

Radyo ve televizyon bölümünde yabancı uyruklu öğrencilere eğitim sunan Rus üniversitelerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

ÜNİVERSİTEYILLIK BÖLÜM ÜCRETİAYLIK YURT ÜCRETİ
Kazan Federal Üniversitesi2400$10$
Novosibirsk Devlet Üniversitesi4200$50$
Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi1800$35$
Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi5100$120$

Rusya’da radyo ve televizyon bölümünde eğitim almak istiyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabilir, arzu ettiğiniz konuda bilgi alabilirsiniz.

Back To Top